
ABC Ogledala - kako izgleda proces izrade ogledala
Ogledala kroz povijest
Nikoga ne iznenađuje prizor ogledala, ona se danas nalaze praktički posvuda i već su odavno postala neizostavan element naše svakodnevice. Međutim, ona su mnogo starija nego što bi se moglo činiti. Već u kamenom dobu, kada je započeo prvi stupanj razvoja našeg roda, ljudi su stvarali primitivna zrcala od poliranog kamenja. Međutim, kako možete pretpostaviti, nisu vjerno odražavala stvarnost, zbog čega su ih odlučili dalje usavršavati, a njihov razvoj je trajao mnogo godina. U antici su se počeli koristiti polirani metali, kao što su bronca, olovo ili srebro i koristili su se sve do srednjeg vijeka, ali to još uvijek nije bio željeni učinak. Oko 13. stoljeća staklena ogledala počela su dobivati na popularnosti, iako su se pojavila još u 1. stoljeću n.e. u Rimu, ali tada nisu privukla toliko pažnje i na mnogo godina su bila zaboravljena.
Poseban trenutak u povijesti ogledala bilo je dodavanje spojeva žive u zrcala, što je omogućilo stvaranje još prozirnijeg stakla. Ta ideja potječe iz Venecije i uzrokovala je da ogledalo s jedne strane odražava sve što se nalazi ispred njega, dok se s druge strane ponašalo kao prozor. Tako su nastala danas dobro poznata venecijanska ogledala koja su zadivila mase na francuskom dvoru za vrijeme Luja XIV, zahvaljujući kojem je u 17. stoljeću Francuska zavoljela ogledala i preuzela titulu vodećeg proizvođača ogledala. U to vrijeme bila su vrlo skup dodatak i nisu si ih svi mogli priuštiti. Tek kasnije, kada su počela masovno proizvoditi i na širokoj skali, njihova cijena postala je pristupačnija, a sama ogledala našla su svoje mjesto u svim kućama i stanovima.
Suvremena proizvodnja ogledala
Ogledala imaju dugu povijest, a način njihove izrade mnogo se puta mijenjao kroz godine i danas izgleda potpuno drugačije. Današnja zrcala izrađuju se uglavnom od float stakla, koje mora imati savršeno glatku površinu bez deformacija. Bilo kakve nesavršenosti mogle bi utjecati na reflektiranu sliku, čineći je nevjerodostojnom. Sirovine koje se koriste za njihovu izradu tope se u peći, a zatim ravnomjerno izlijevaju kako bi se stvorila glatka površina koja se zatim hladi.
Kada imamo pripremljenu odgovarajuću ploču stakla, ona se pere pomoću posebnih kemijskih spojeva, a zatim se nanosi reflektirajući sloj. Najčešće se za to koristi srebro, ali mogu se susresti ogledala u kojima je korišten, na primjer, krom. Na kraju, na ogledalo se stavlja zaštitni sloj; u prošlosti su se za to koristili bakar i olovo, no danas se od toga odustaje zbog ekoloških razloga. U današnje vrijeme ogledala se štite od oštećenja i starenja posebnim lakovima koji ne samo da su ekološki prihvatljiviji, već se pokazalo da izvrsno utječu na trajnost ogledala te ih štite od vlage i visokih temperatura.
U najjednostavnijim crtama, ogledalo se sastoji od tri glavna dijela: ravne staklene ploče, reflektirajućeg sloja i dvostrukog zaštitnog sloja. Konačni rezultat je zrcalo u obliku koji nam je danas poznat.
Naša ogledala
Naša ogledala imaju debljinu ploče od 4 mm, europske su proizvodnje, bez dodataka olova i bakra. Ploče koje koristimo, za razliku od često ponuđenih standardnih, "jeftinih kineskih proizvoda", proizvedene su od visokokvalitetnih sirovina, a odustajanje od štetnih materijala kao što je olovo učinilo je da nisu samo prozirna već propuštaju više svjetla te jamče vjerniju reprodukciju boja i refleksija.
Modeli dostupni u našem katalogu, kao i oni izrađeni po narudžbi, izrađeni su s velikom pažnjom od visokokvalitetnih materijala i mogu se izraditi u maksimalnoj veličini od 200x300 cm ili u slučaju okruglih ogledala: promjera 200 cm. Zahvaljujući tome mogu se izvrsno predstaviti na velikim zidovima i u velikim otvorenim prostorima, koji su često prisutni u uređenjima u loft i industrijskom stilu.